Fotogalerie na rajce.net
Cuckari.rajce.net - to je adresa všech nových fotogalerií Čučkařů. Už se tam můžete podívat na plážák a Mikuláše 07 a nově na Vratimovský turnaj 16.2.2008 a ještě nověji na turnaj v Datyni 29.3. 2008 a zatím nejnověji na výlet na Velký Rozsutec 8.5. 2008 a vůbec nejnověji fotky Z přechodu Jeseníků 2008 a dvakrát vůbec nejnověji Mikulášský večírek 2008 a novější než nověji Valentýnský turnaj ve Vratimově 2009. NOVĚJI NEŽ NOVÝ OLDŘICH TEDY NEJNOVĚJI PŘIDÁN JARNÍ TURNAJ V DATYNI 2009, Einiho fotky ještě doplním. Naposledy přidány fotky z Ruska
  Docházka
Sejdemse.net
  Z pod Martinova čepce

Něco málo nových limericků !

Mladá slečna ze Zvolena,
je moc krásně zaoblena,
když se houpe v rytmu diska,
až nad Tatrou se zablýska,
chlapy sráží na kolena.

Na hornickém učilišti,
poděkoval učeň klíšti,
Klíště řeklo za málo,
když se na něj přisálo.
Předvídajíc věci příští.

Na chemické škole
vytvořen byl Golem,
oxidační reakcí,
student si ho nechat smí,
náhodou šel kolem.

Ve zdravotním institutu,
žilo sedm liliputů,
chovali je na pokusy,
někdo to prý dělat musí,
expirační měli lhůtu.

A na závěr pár zlých slovíček z Pražské kavárny jejichž jsem přespolním členem :-)

V prognostickém ústavu,
spadl Miloš na hlavu,
trvalé má následky,
nepíšou to do Četky,
na šikmo má postavu.

Loňské téma Kapr letos před Vánoci vystřídalo téma Sob

Sobí divadlo


Copak sněžní sobi,
po večerech robi?
Okusují lišejníky,
jelenicí leští kliky.

Takhle tráví nudné chvilky.

Dofukují skrz ventilky,
svoje kola "Sobi".*

Jednou v dlouhé vánici
trklo jednu samici
a tak bystrá sobí roba,
přemluvila vůdce soba.

Co sobici napadlo?
Založí si divadlo!.
Postaví ho ze sušených bobků.
Napadlo tu chytrou robku.

A na jaro až sníh roztaje,
přistaví si foyer (foaje).

I když za polárním kruhem
tma je jako v hrobě,
na základním bobku skví se
"Věnuje sob sobě!"

* kolo značky Sobi 20
  Vyhledávání

Vyhledat text

Různé

MINULOST I SOUČASNOST STÁTU IZRAEL

Vydáno dne 12. 03. 2008 (726 přečtení)
Jak říká jedno židovské přísloví "Zachráníš li jednoho člověka, je to jako by jsi zachránil celý svět. Inovoval bych to "Pobavíš li a poučíš jednoho čtenáře, je to jako by jsi jich poučil a pobavil milióny" Co vás tedy čeká po kliknutí na tento odkaz: Krátký článeček o historii Izraele plus rozhovor s Pavlem o jeho současnosti. Dodány pěkné ilustrativní fotky!

Když se řekne Izrael vybaví se člověku malá zemička, obklopená mocnými arabskými sousedy. Země kde žijí tvrdí a houževnatí lidé, kteří po celá staletí postrádali rodnou vlast. Židé, jak se majoritní obyvatelstvo Izraele nazývá, byli po celá staletí pronásledováni a zabíjeni. Vrcholem jejich pronásledování a vraždění se stala druhá světová válka a s ní spojený holocaust. V té době vznikla také idea na založení státu Izrael. Svou samostatnost si musel vybojovat v tvrdých bojích s mocnějšími a početnějšími arabskými nepřáteli. Izrael dokázal v mnoha bojích zvítězit a upevnit si tím svou svrchovanost. Přesto je v několika oblastech s převládajícím arabským obyvatelstvem (západní břeh Jordánu a pásmo Gazy) situace velmi výbušná i v současnosti. Oblast Izraele a Palestiny je také považována za prakolébku křesťanství. Zde žil podle Nového zákona Ježíš a tady leží místa jako Betlém (Ježíšovo rodiště), Golgota (místo ukřižování), Olivetská hora na jejímž úbočí leží zahrada Getsemanská (místo kde si přišli po Jidášově zradě pro Ježíše vojáci) nebo Galilejské jezero (nejčastější místo Ježíšova kázání) známé z příběhu Ježíšova života. Židovské obyvatelstvo vyznává náboženství tzv.judaismus. Možná znáte pojmy jako chanuka (židovský svátek), šábes (sobotní svátek kdy je zakázáno pracovat), maces (nekvašený chléb), jarmulka (typická pokrývka hlavy) košér (speciální úprava potravy) nebo tóra (posvátná modlitební kniha). Nejznámějším a nejdůležitějším izraelským městem je Jeruzalém, který považují za své posvátné místo jak judaisté a křesťané tak také vyznavači islámu. O město se už od středověku vedly těžké boje viz křižácké výpravy. Dalšími důležitými městy jsou středomořské přístavy Tel Aviv a Haifa. Takže tolik stručný souhrn historie státu Izrael. A k současnosti nám snad něco poví Pavel.

Co jsi vlastně dělal v Izraeli?

Byl jsem tam 10 dní na služební cestě. Bydlel jsem v Tel Avivu a do práce jsem dojížděl taxíkem do Petah Tikva.

O Izraeli se obecně ví, že je tam dosti napjatá bezpečnostní situace, zažil jsi opatření s tím spojená nějak na vlastní kůži?

Přímo ve městě ne, občas se na ulici objeví voják v uniformě, ale ne se zbraní. Jako u nás za časů lidové armády. :) Horší to bylo na letišti. Prohlídky, hlavně ta na zpáteční cestě, byly hodně důkladné. Pracovníci bezpečnostní služby jsou v civilu, ale chovají se jako vojáci a jednají s cestujícími jako s potenciálními teroristy. Vyptávají se na různé podrobnosti. Potom tě pošlou dál, vše včetně tebe projede velkým rentgenem, pak si tě vezmou stranou a zase se někdo vyptává. Ti méně šťastní jedinci musí vybalit všechna zavazadla do posledního kousku, např. jako ten televizní kameraman, který vezl asi 10 kufrů pracovního materiálu. Všechno bez milosti rozebráno na prvočinitele:). Mají tam i přístroj na identifikaci dusičnanů, které jsou přítomny ve všech trhavinách. Ojedou tebe i tvé věci papírkem čímsi napuštěným a vloží ho do přístroje. Nevím, co dělají se zemědělci, kteří si vezou hnojivo na zahrádku :). Já jsem těmito očistnými procedurami prošel relativně hladce.

Byl jsi se během svého pobytu někde mimopracovně podívat (památky, obchody, hospody, veřejné domy:)) a co by si nám k tomu řekl?

Hotel stál hned u pobřeží, takže jsem šel každý večer na pláž pozdravit moře. Pro suchozemské červy je to vždycky zážitek. V pátek a sobotu mají víkend, tyto dny jsem měl volno a byl jsem se podívat ve starém městě Jaffa, které stojí na okraji Tel Avivu. V pátek tam jsou trhy, pro které mě napadá jen jedno slovo " blešák". Za šekel (naše 4 koruny) je možno koupit třeba utržené sluchátko nebo základní desku ze čtyřiosmšestky :). Ne náhodou vlastnili vetešnictví v každém městě právě Židi. Nakoupil jsem starožitné zboží původně značné hodnoty, ovšem pro "přítele z České republiky" za cenu pod hranicí obživy vetešníka :).

Co by si nám pověděl o Židech a Židovkách? Vím že si tam byl krátce, ale jaký dojem na tebe udělali?

Něco viz výše, jsou to obchodníci a vždy a všude, kdekoliv se nacházeli, vynikali schopností koupit a prodat se ziskem. Jinak se příliš neliší od nás, stejně jsou geny v globálním světě pomíchané :) a sestěhovali se tam lidé z různých koutů celého světa (z jednoho kouta je jich tam poněkud víc - z býv. SSSR). Zážitek byla jízda s arabskými taxikáři, kteří si nic nezadají s našimi romskými spoluobčany co do hlučnosti a dodržování pravidel. Na pořádek se tam obecně moc nehledí. Překvapila mě docela špatná angličtina na to, že jde o jejich druhý úřední jazyk. Židovky - jsou velmi výrazné, v dobrém i horším smyslu slova. Ale celkově vzato mě tam až tak nic nepřekvapilo. Snad nejvíc ze všeho mléko v igelitových pytlících, jak se prodávalo i u nás za rudých khmérů :)

O židech se hovoří v souvislosti s přísným dodržováním své víry, to se týká hlavně těch ortodoxních. Patří k tomu různé zákazy a omezení. Vnímal jsi to nějak jako nežid:) a krátkodobý návštěvník?

Nějaké projevy jsem zaznamenal, ale opět jen drobnosti. Například šéfka po obědě na chvíli zmlkla, rozbalila si papírek s nějakým textem z tóry a na minutu se odpojila od reality. Jiný kolega zase nepřišel na společnou večeři, protože obědval maso a nesměl pak dalších 8 hodin nic masného ani nic z mléčných výrobků. Ale jinak bylo vidět, že si dokážou přikázání tóry ohnout podle své potřeby. :) Jsou to taky jen lidi. Kupodivu absolutně nejvíc ortodoxních Židů s pejzami a klobouky jsem viděl na letišti.

A jedna nevážná otázka na závěr. Byl pro tebe výhodou v navazování kontaktu s místním obyvatelstvem tvůj slušně vyvinutý nos:)?

Výhodou ani ne, ale ztratil jsem se v davu :-D

Děkuji za rozhovor

Není zač

klikni na obrázky

Autor: Martin
Layout by iio based on layout rsBloger by pa3k © 2005
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému. 

WebZdarma.cz